Małopolska 500 jest jednym z sześciu corocznie organizowanych ultramaratonów szosowych w naszym kraju, wchodzących w cykl Pucharu Polski. Na starcie pojawi się wielu zawodników walczących o punkty w klasyfikacji generalnej, a także chcących uzyskać kwalifikację do klasyka Bałtyk – Bieszczady Tour.
Trasa Małopolskiej 500 liczy 512 km i posiada prawie 5 tys. m przewyższenia, co stawia ją w gronie jednej z trudniejszych. Wymaga od uczestników dobrego przygotowania kondycyjnego oraz doświadczenia w jeździe długodystansowej. Aby uatrakcyjnić przejazd zawodnikom, trasę poprowadzono przez ciekawe historycznie miejsca w Małopolsce, jednocześnie nie narażając kolarzy na zbyt duży ruch samochodowy w trakcie przejazdu.
Rywalizacja w ultramaratonie trwa w trybie non-stop co oznacza, że czas przejazdu liczony jest od momentu startu do chwili przyjechania na metę. Odpowiednia organizacja startu zawodników, polegająca na rozłożeniu w czasie ich wyjazdu w trasę, pozwala na przeprowadzenie zawodów w otwartym ruchu drogowym. Cały dystans pokonują indywidualnie lub w grupach 3-5 osobowych. Zlokalizowane co kilkadziesiąt kilometrów punkty kontrolne mają za zadanie zapewnić wszystkim startującym możliwość odpoczynku i regeneracji oraz wyżywienia na dalszą część trasy.
Dziki punktom istnieje możliwość kontrolowania stanu fizycznego zawodników w trakcie długotrwałej rywalizacji sportowej. Dodatkowo na trasie znajdują się dwa samochody techniczne, czuwające nad przebiegiem zawodów oraz mogące zapewnić powrót do biura zawodów zawodnikom wycofującym się z rywalizacji. Pomimo ogromnej przestrzeni na jakiej znajdują się ultramaratończycy w bardzo łatwy sposób można monitorować ich poczynania poprzez transmisję sygnału gps z nadajników przymocowanych do każdego roweru startującego w zawodach. Sygnał jest ogólnie dostępny na stronie internetowej organizatora, co pozwala tysiącom osób bez wychodzenia z domu kibicować swoim zawodnikom, przemierzającym w tym czasie Małopolskę.
Organizacją Małopolskiej 500 zajmują się czynni zawodnicy w szosowym kolarstwie długodystansowym, osoby w pełni rozumiejące specyfikę tego typu imprez sportowych. Mając w dorobku starty w największych zawodach ultrakolarskich w Polsce (Bałtyk -Bieszczady Tour, Maraton Północ – Południe, Maraton Rowerowy Dookoła Polski) i na świecie (Paryż – Brest – Paryż, Londyn – Edynburg – Londyn) organizatorzy pragną wprowadzić najwyższe standardy jakościowe obsługi zawodnika oraz bezpieczeństwa.
za: malopolska.pl