Jedna z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świcie znajduje się Krakowie. Jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi. To Akademia Ignatianum. W rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli, uczelnia obchodziła swoje święto. W uroczystości uczestniczył wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list skierowany do uczestników przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
– Ignatianum to przykład ośrodka akademickiego o imponującym potencjale i konsekwentnie realizowanej drodze rozwoju, nawiązującego do najlepszych tradycji nauczania jezuickiego, obecnego w Krakowie od końca XIX wieku. To uczelnia przywracająca dziedzictwo klasycznej idei uniwersytetu, tworząca wspólnotę głęboko zakorzenioną w koncepcji pedagogiki swojego patrona, skupionej na wzrastaniu duchowym, moralnym, społecznym oraz osobistym. To ośrodek realizujący opartą na fundamencie chrześcijaństwa misję kształcenia zorientowanego na służbę wspólnemu dobru i wychowaniu „ludzi dla innych” – przekazał premier. – Wszystkim z Ignatianum związanym życzę, by kolejne lata dziedzictwa Uczelni przyniosły realizację planów, by z równym oddaniem wypełniali Państwo misję rozwijania polskiej humanistyki, przekazywania specjalistycznej wiedzy oraz formowania studentów w duchu troski o godność człowieka, dobro społeczeństwa i przyszłość naszej Ojczyzny – napisał w liście prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Obchody święta uczelni rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, której przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ. Podczas uroczystości akademickich wręczone zostały medale „Zasłużony dla Ignatianum”, nagrody rektora dla pracowników i studentów AIK oraz nagroda „Pro Studente”.
*
Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Poprzez uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego mógł zainaugurować kształcenie laikatu. Przez kolejne dziesięć lat ośrodek rozwijał się i otwierał następne kierunki studiów, dzięki czemu przekształcił się w 1999 roku w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie.