Budowa estakady na drodze ekspresowej S7, która przebiega nad ul. Petőfiego i torami kolejowymi, osiągnęła właśnie półmetek! Już teraz niemal kilometrowa część obiektu jest tworzona w innowacyjnej technologii nasuwu, co pozwala na precyzyjne i bezpieczne wysuwanie betonowych segmentów na podpory.
Postępy budowy
W kierunku Warszawy zostanie zbudowanych 40 segmentów, natomiast w kierunku Rzeszowa – 41. W połowie marca z sukcesem wysunięto segmenty nr 20 i 21. Cała estakada będzie miała długość 1589 m, z czego aż 942 m w kierunku Rzeszowa i 915 m w kierunku Warszawy powstaje w technologii nasuwania podłużnego, co znacząco przyspiesza realizację projektu.
Technologia budowy
Nasuwanie segmentów rozpoczęto we wrześniu 2024 roku. Każdy segment, w zależności od długości, waży od 498 do 762 ton. Do tej pory przygotowano już 3 lub 4 segmenty dla każdej z jezdni co miesiąc, a sam proces ich wysuwania zajmuje do 6 godzin. Co ciekawe, waga awanbeków, które wspierają konstrukcję, wynosi 90 ton, co w porównaniu do segmentów wydaje się niewielką wartością.
Kolejne etapy budowy
Planowane zakończenie nasuwania segmentów to sierpień 2025 roku. Równocześnie trwają prace nad odcinkiem od węzła Mistrzejowice do węzła Nowa Huta, gdzie powstanie aż 29 obiektów, w tym mosty i wiadukty. Warto podkreślić, że na krótkim odcinku S7 między węzłami Widoma a Mistrzejowice znajduje się „tylko” 34 takie obiekty.
W końcu tego roku GDDKiA planuje otwarcie 2-kilometrowego odcinka między węzłami Grębałów i Nowa Huta, a w połowie 2026 roku – pełne otwarcie węzła Mistrzejowice, co zakończy budowę IV obwodnicy Krakowa.