W najbliższą niedzielę, 5 marca, o godz. 18:00 w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa, w ramach prologu Boskiej Komedii 2023 odbędzie się wyjątkowy pokaz spektaklu „Sztuka intonacji” Teatru Dramatycznego w Warszawie.
A jednak nie umarli. Na teatralnej scenie za sprawą mistrzowskiej gry aktorów spotykają się Jurij Zawadski, Jerzy Grotowski, Ludwik Flaszen i najbliższy krakowianom – Tadeusz Kantor.
Przez kilka godzin w małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja.
W „Sztuce intonacji” Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o ludzkich słabościach i prozie życia. Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którymi konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś. Spektakl składa się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”.
Spektakl z Teatru Dramatycznego w Warszawie w reżyserii Anny Wieczur z gwiazdorską obsadą jest podróżą w czasie, która zachwyci miłośników teatru. „Sztukę intonacji” zobaczymy w Teatrze Łaźnia Nowa w niedzielę, 5 marca, o godzinie 18.00. Pokaz będzie stanowił prolog tegorocznej edycji Festiwalu Boska Komedia.
Specjalnie dla krakowskich widzów Łaźnia Nowa i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaaranżowały przenoszącą w czasie przestrzeń w znajdującym się w budynku Teatru – Klubie Kombinator. Od piątku, 3 marca przez cały weekend na klubowych ścianach można zobaczyć, wybrane i udostępnione przez zespół Cricoteki, oryginalne plakaty spektakli teatru Cricot 2 oraz krótki film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapiji „Kantor 1915–1990”. Niewątpliwie jednak największą atrakcją dla teatromanów będą… oryginalne krzesła, z byłej siedziby Cricoteki przy ulicy Kanonicznej. To one stały się inspiracją do stworzenia modelu słynnego „Krzesła” – pomnika niemożliwego, a takie same pojawiały się jako elementy kantorowskich obiektów teatralnych… Idąc za radą Mistrza Zawadskiego, warto na nich zasiąść, popijając herbatę z wiśniową konfiturą. To doskonały wstęp do „Sztuki intonacji”.
Spektakl otrzymał nagrody na wielu polskich festiwalach m.in. indywidualną nagrodę aktorską dla Adama Ferencego w 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodę aktorską dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz dostał się do finału 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.