Oficjalnym obchodom święta patrona Krakowa po raz kolejny będzie towarzyszyć kiermasz św. Józefa, który zostanie zorganizowany na Małym Rynku w dniach 17-26 marca. To wydarzenie kulturalno-handlowe prezentujące i oferujące rękodzieło oraz wyroby artystyczne, a także przybliżające kulturę tradycyjną.
Kiermasz św. Józefa, podobnie jak inne targi i kiermasze, na które zaprasza IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, koncentruje się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Organizatorzy współpracują z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na stoiskach będzie można kupić między innymi tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Pojawi się również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.
− Niezmiennie udowadniamy, że kultura tradycyjna jest ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – podkreślają przedstawiciele IMAGO.
Części handlowej kiermaszu będzie towarzyszyć program artystyczny. Zaprezentują go zespoły i artyści, którzy w swojej działalności nawiązują do korzeni i tradycji muzyki ludowej z różnych regionów Polski. Artyści, tworząc programy koncertów, sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań. Publiczność dzięki temu ma szansę na spotkanie z pięknem i różnorodnością tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacje, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji.
Widzowie będą mieli także niepowtarzalną możliwość zobaczenia na żywo tradycyjnych instrumentów, takich jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy. Program uzupełni również występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne. Szczegółowe informacje i program można znaleźć tutaj.