Na terenie krakowskiego EXPO odbył się I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, Wojska Polskiego, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz samorządów terytorialnych.
Kongres zgromadził niemal 2000 uczestników i stał się platformą do omówienia ważnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa i obronności Polski. W czasie panelu dyskusyjnego zatytułowanego ,,Rola samorządu terytorialnego w ochronie ludności i obronie cywilnej”, wicemarszałek Pagacz podkreślił znaczenie nowej ustawy o obronie cywilnej, która aktualnie jest procedowana w parlamencie. Ustawa ta ma na celu wzmocnienie kompetencji marszałków województw, co pozwoli na uruchomienie niezbędnych działań administracyjnych, budżetowych i planistycznych w zakresie obronności.
– Czekamy na nową regulację prawną, która umożliwi nam skuteczniejsze działania w obszarze bezpieczeństwa. Obecna infrastruktura obronna, pozostała z czasów PRL-u, nie spełnia wymogów współczesnych zagrożeń– zaznaczył Pagacz.
W trakcie kongresu omawiano również kwestie związane z ochroną infrastruktury krytycznej oraz przygotowaniem społeczeństwa na sytuacje kryzysowe. Uczestnicy wydarzenia zwracali uwagę na konieczność współpracy samorządów z administracją centralną w celu zwiększenia efektywności działań obronnych.
I Ogólnopolski Kongres „System Obrony Rzeczypospolitej” okazał się istotnym krokiem w kierunku wzmocnienia współpracy pomiędzy samorządami a instytucjami państwowymi, a także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów na nowe rozwiązania w zakresie obronności kraju.
– Jestem dumny z tego, że Kraków był gospodarzem tego wydarzenia. Wspólnie budujemy silną i bezpieczną Polskę, gotową stawić czoła wyzwaniom przyszłości. Dla mnie, jako Wojewody Małopolskiego, bezpieczeństwo mieszkańców to priorytet. Dziękuję wszystkim służbom i instytucjom, które przyczyniają się do jego umacniania – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Fot. muw.pl/malopolska.pl