To jedno z najstarszych liceów w Krakowie, bo założone w 1919 roku, jako filia Państwowego Gimnazjum św. Jacka. Mowa oczywiście o popularnej „Szóstce” czyli VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. W Operze Krakowskiej odbyło się uroczyste zwieńczenie obchodów 120-lecia mickiewiczowskiej szkoły.
Galę rozpoczęła projekcja filmu na temat jubileuszu szkoły. Co warte podkreślenia, film został zrealizowany w całości przez uczniów. Po wprowadzeniu sztandaru i uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przybyli goście zabrali głos.
– To właśnie w murach jednego z najstarszych liceów w Krakowie wzrastają kolejne talenty. Serdecznie dziękuję za wkład, jaki każdego dnia wnosicie Państwo w edukację młodych Polaków. Historia tradycji sięgającej już ponad 120 lat świadczy o bogatym dorobku naukowym kadry pedagogicznej i uczniów. Słowa „Młodości, ty nad poziomy wylatuj” jednego z naszych wieszczów narodowych i zarazem patrona Adama Mickiewicza, pod którego skrzydłami prowadzona jest edukacja w tej placówce, niech będą dla Was, drodzy uczniowie, motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań i osiągania sukcesów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Podczas uroczystego jubileuszu wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dyplom z okazji 120-lecia Szkoły oraz ufundował tort dla wszystkich zaproszonych gości.
– Przekazuję serdeczne gratulacje dla Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników, Uczniów, Absolwentów oraz wszystkich tych, którzy z wielką pasją i oddaniem tworzyli i tworzą to wyjątkowe miejsce, życząc zarówno wierności 120-letniej tradycji, jak i rozwoju owocującego sukcesami w przyszłości – możemy przeczytać na dyplomie.
Na zakończenie uroczystości jubileuszowych uczniowie zaprezentowali swoją artystyczną duszę. Wystąpił szkolny chór oraz teatr Proscenium, a zwieńczeniem występów był koncert szkolnej grupy muzycznej.
VI Liceum Ogólnokształcące od wielu lat specjalizuje się w nauczaniu języków obcych, prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem angielskim i hiszpańskim. Przygotowuje uczniów do egzaminów językowych oraz organizuje wymiany międzynarodowe ze szkołami z: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Danii.
Ponadto proponuje naukę w oddziałach z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów przyrodniczych i historycznych.