Mija rok od rozpoczęcia kompleksowego remontu konserwatorskiego willi Kossakówka, ściśle współpracującej z Muzeum MOCAK. Progres prac budowlanych i konserwatorskich jest znaczący, a zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na drugą połowę 2025 roku, z premierową wystawą zaplanowaną na 2026 rok.
Adrian Kowalski, koordynator inwestycji z ramienia MOCAK-u, zaznacza: – Zmiany są widoczne gołym okiem. Najbardziej newralgiczne elementy konstrukcyjne i izolacyjne zostały już w dużej mierze zrealizowane. Nie ma wskazań na to, że terminarz zakończenia remontu miałby się opóźnić.
Wszystkie stropy w budynku zostały wymienione, a większość ścian zewnętrznych przemurowano zgodnie z uzgodnieniami. Postęp prac widoczny jest także w elewacji – zamontowana została większość odrestaurowanych okien, natomiast kończą się prace konserwacyjne nad zabytkowymi elementami, jak drzwi czy drewniane schody.
Dodatkowo, zrealizowano kluczowe instalacje elektryczne i sanitarne, a także system wentylacji i klimatyzacji. W ogrodzie, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez konserwatora, posadzono laurowiśnie oraz wybudowano nowe schody zewnętrzne.
Kossakówka to nie tylko budynek, ale istotne miejsce w historii Krakowa. Nieruchomość, wpisana do rejestru zabytków, była zakupiona przez MOCAK w 2019 roku za kwotę blisko 5,5 miliona złotych. W ramach planów, po remoncie willa zyska nowe życie jako przestrzeń kulturalna, oferując około 200 m² powierzchni wystawienniczej oraz edukacyjnej.
Remont Kossakówki jest finansowany m.in. przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który na ten cel przeznaczył blisko 6,5 miliona złotych. Całkowity koszt robót, wraz z wyposażeniem, wyniesie około 13 milionów złotych.
Po zakończeniu prac, Muzeum MOCAK planuje organizację wystaw prezentujących bogatą spuściznę rodziny Kossaków. Wśród planowanych atrakcji znajdą się prace malarskie, archiwalne filmy, teksty oraz biblioteka.
Fot. R. Sosin / mocak.pl