Spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej, festiwal Materia Prima, festiwal Shanties, wystawy, warsztaty szopkarskie i treningi – jak co weekend, dzieje się wiele. A oto szczegóły:
Odkryj tajemnice „Via Medicorum” – spacer z przewodnikiem
Już jutro, 25 lutego, o godz. 12.00, rozpocznie się drugi spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej! O medycznej karcie w historii dzielnicy opowie przewodnik Michał Chlipała z Katedry Historii Medycyny UJ CM.
„Archetyp wolności” w NCK
Od dziś, 24 lutego do 19 marca w Nowohuckim Centrum Kultury można zobaczyć „Archetyp wolności” – retrospektywną wystawę twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty. 23 lutego odbył się wernisaż wystawy.
Trwa festiwal Materia Prima
Trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska. To dwanaście dni z wielkimi gwiazdami światowego formatu i możliwość zobaczenia najsłynniejszych spektakli teatru formy i tańca – w tym najnowszych produkcji takich sław jak między innymi Compagnia Finzi Paska czy Sasha Waltz & Guests. Prezentacje odbywają się w różnych przestrzeniach teatralnych miasta: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska. Festiwal potrwa do 28 lutego.
Wielkie komediowe święto w stylu dell’arte!
Choć powstała pięć wieków temu, nie traci na aktualności i wciąż bawi do łez. Zachwyca sporą dawką improwizacji i wprost uwodzi widza, oferując mu nieoczekiwane zwroty akcji i wciągając go w misternie tkaną sieć intryg. A całości dopełniają tradycyjne skórzane maski, za którymi skrywają swoje twarze aktorzy. Do 26 lutego – podczas XIV Dni Komedii dell’Arte można odkryć fenomen tej wyjątkowej teatralnej formy, biorąc udział w lekcjach, otwartych warsztatach oraz oglądając spektakle przygotowane według wszystkich jej prawideł.
Święto Muzeum Podgórza
W weekend 25-26 lutego Muzeum Podgórza zaprasza na szereg wydarzeń związanych ze świętem tego oddziału Muzeum Krakowa. Świętowanie przy ul. Limanowskiego odbywa się pod hasłem: Podgórze + Rzemiosło.
Przed nami trening biegowy w Puszczy Niepołomickiej
Już jutro, 25 lutego odbędą się kolejne zajęcia „Biegaj w Krakowie!”, organizowane w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”. W ostatnią sobotę miesiąca na wszystkich chętnych czeka trening wyjazdowy w Puszczy Niepołomickiej. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
W sobotę trening „Dzieciaki na start!”
Jutro również odbędzie się kolejny trening dla najmłodszych miłośników aktywności fizycznej pod hasłem „Dzieciaki na start!”, który organizuje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Tym razem będą to zajęcia siatkarskie w hali widowiskowo-sportowej Suche Stawy.
XLII Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023 „Póki żagle białe”
Krakowski festiwal „Shanties” to jeden z największych w świecie festiwali pieśni morskiej, zyskał uznanie organizatorów podobnych imprez w Liverpool, Karlskron czy w Rotterdamie. To w Krakowie rozpoczynały swoją karierę „szantową” najpopularniejsze obecnie zespoły. Wydarzenie potrwa do 26 lutego. Wystąpią m.in. Krzysztof Jurkiewicz, Marta Kania, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny czy The Longest Johns i Groms Plass.
Jak brzmi huta? – spacer dźwiękowy
Jak brzmi huta? Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta zaprasza na spacer dźwiękowy, którego bohaterem będzie kombinat metalurgiczny. Początek spotkania już jutro, 25 lutego, o godz. 11.00 obok kopca Wandy.
Poznaj Kraków i zdobądź odznakę!
Pięć spacerów i wykład historyczny czekają w ten weekend na uczestników 51. sezonu akcji Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, którą organizuje Koło Grodzkie PTTK w Krakowie.
Kraków miastem modernizmu! – premiera przewodnika
Ośrodek Kultury Norwida i Instytut Architektury zapraszają na premierę publikacji: „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”. Spotkanie promocyjne odbędzie się już jutro, 25 lutego, o godz. 18.00, w ARTzonie na os. Górali 4, a poprowadzi je Filip Springer. Wstęp bezpłatny.
Warsztaty szopkarskie
Fascynują cię szopki krakowskie? Chcesz samodzielnie lub rodzinnie stworzyć szopkę i własny film animowany? Weź udział w dwudniowych warsztatach, które odbędą się w kamienicy Szołayskich. O tworzeniu szopek opowie Anna Malik, której rodzina od pięciu pokoleń robi szopki, kukiełki do szopek, a także wystawia jasełka. Warsztaty poprowadzi twórczyni animacji Daria Godyń, a Piotr Madej pomoże udźwiękawiać animacje.
„Trzepaki, Reksio, Atari” czyli wystawa o zabawie i zabawa na wystawie
Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Odpowiedzi na te pytania można poszukać w Muzeum Nowej Huty, gdzie 17 lutego została otwarta wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”. Odwiedzający mogą tu nie tylko oglądać i czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.