Okazuje się, że stolica Małopolski jest w krajowej czołówce jeśli chodzi o miasta, które najwięcej inwestują w infrastrukturę rowerową. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu „Miasta dla rowerzystów 2023”, który przygotowało CentrumRowerowe.pl.
„W Krakowie przeznaczono na ten cel w ubiegłym roku prawie 19 milionów złotych. Odnosi się on przede wszystkim do rozbudowy ścieżek, ale zakłada także powstawanie zadaszonych parkingów przeznaczonych na jednoślady. W przyszłości siatka połączeń ma być znacznie gęstsza, umożliwiając tym samym swobodny dostęp do różnych części miasta – ma to szczególne znaczenie po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. Rowerowe koncepcje zgłoszono również w Budżecie Obywatelskim Krakowa – 5% wszystkich wybranych projektów stanowiły właśnie one” – czytamy w raporcie.
W opracowaniu zwrócono uwagę również na akcje rowerowe, takie jak np. „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”, zachęcające mieszkańców Krakowa do zamiany samochodu na jednoślad. Wymieniają także akcje kontroli stanu rowerów, wycieczki edukacyjne na jednośladach, czy kursowanie rekreacyjnych linii autobusowych ze specjalnymi przyczepami na rowery.
W raporcie dostrzeżono także, że w Krakowie od kilku lat funkcjonuje wypożyczalnia rowerów elektrycznych Park-e-Bike, który jest dostępna bezpłatnie na parkingach typu Park & Ride.
Aktualnie Kraków posiada około 273 kilometrów ścieżek i dróg dla rowerów. W ubiegłym roku powstało prawie 12 km dróg i ciągów pieszo-rowerowych. To m.in. ul. Conrada, al. Solidarności, ul. Strzelców, ul. Bunscha, ul. Kostaneckiego czy Trasa Łagiewnicka.
W tym roku użytkownikom jednośladów mają zostać oddane kolejne nowe trakty m.in. w ramach budowy Trasy Wolbromskiej, budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, a także rozbudowy al. 29 Listopada. Nowe ścieżki pojawią się także w rejonie klasztoru sióstr norbertanek na Salwatorze, w Przylasku Rusieckim czy na ul. Stojałowskiego.