W obecności minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisali umowy na refinansowanie sześciu kluczowych projektów związanych z zazielenianiem przestrzeni miejskiej. Umowy zostały zawarte w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), który ma na celu wsparcie zielonej transformacji miast.
Kraków złożył wniosek na 47 zadań na łączną kwotę ponad 148 milionów złotych. W ramach pierwszej transzy umów, miasto otrzyma 11 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na takie projekty jak zagospodarowanie parku Duchackiego, rewitalizacja placu Axentowicza oraz utworzenie czterech parków kieszonkowych w rejonach ulic Hynka, Prądnickiej, Popławskiego i Obrońców Krzyża.
Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Kraków jest jednym z najbardziej aktywnych samorządów w kraju, które ubiegają się o środki z KPO.. Prezydent Aleksander Miszalski z kolei zaznaczył, że zazielenianie terenów miejskich jest jedną z istotnych potrzeb mieszkańców, której zaspokojenie jest priorytetem w działaniach miasta.
– – Dzięki refinansowaniu zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne istotne projekty, co przy mocno ograniczonym budżecie miasta ma istotne znaczenie – dodał prezydent.
Warto zaznaczyć, że pożyczka z KPO udzielana jest na okres do 20 lat z oprocentowaniem wynoszącym 0% dla projektów, które nie generują przychodu, oraz 1% dla zadań dochodowych. Możliwe jest także umorzenie 5% kapitału dla części projektów, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność finansową tych inwestycji.
Mirosław Czekaj, prezes BGK, stwierdził, że: – Kraków dołącza do grona miast, które skorzystały z odblokowanych środków KPO. Refinansowanie projektów umożliwi samorządowi generowanie oszczędności, które z kolei zostaną przeznaczone na strategiczne inwestycje dla mieszkańców i turystów.