Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II wdraża nowoczesne zabiegi kardiologiczne, które mają na celu ratowanie życia pacjentów w najcięższych przypadkach. Nowe procedury, skierowane głównie na wstrząs kardiogenny oraz inne poważne schorzenia serca, mogą okazać się przełomowe w leczeniu pacjentów przed ostatecznymi interwencjami, takimi jak przeszczep serca czy implantacja pompy mechanicznego wspomagania lewej komory.
W miniony piątek, po raz pierwszy w Krakowie, zespół medyczny przeprowadził implantację pompy do krótkotrwałego mechanicznego wspomagania lewej komory u młodego pacjenta z ciężką niewydolnością serca.
Zabieg został wykonany przez interdyscyplinarny zespół medyczny pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Płazaka. W skład zespołu weszli także uznani specjaliści, w tym dr hab. n. med. Jacek Piątek oraz dr n. med. Grzegorz Wasilewski. Pompa, która została zastosowana, umożliwia efektywne pompowanie krwi do aorty, co pozwala pacjentom na dalszą aktywność w okresie oczekiwania na przeszczep serca lub poprawę funkcji serca.
Oddział Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, działający od października 2024 roku, już hospitalizował ponad 40 pacjentów, a zespół medyczny przeprowadził trzy implantacje pomp do przewlekłego wspomagania krążenia oraz przeszczep serca. Obecnie kilku pacjentów czeka na pilne procedury transplantacyjne.