Przed nami kolejna odsłona cyklu Krakowskie Noce. Od kwietnia do października, co miesiąc mieszkańcy Krakowa i goście będą mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta ujętej w niecodzienną formę nocnych wydarzeń. Ekspozycje muzealne, kameralne sale kinowe, zakamarki scen teatralnych, klasztorne skarbce i krużganki, a to tego koncerty, spektakle, pokazy taneczne i poetyckie spotkania − wszystko to złoży się na tegoroczny cykl Krakowskich Nocy. Znamy terminy poszczególnych odsłon!
Ideą cyklu Krakowskie Noce jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze, poprzez tworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów, ale także promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów (realizowana od 2004 r.), Noc Teatrów (od 2007 r.), Noc Tańca ( od 2018 r.), Noc Jazzu (od roku 2007), Noc „Cracovia Sacra” (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.), Noc Kin Studyjnych (od 2020 r.).
− Krakowskie Noce to wiele ciekawych wydarzeń. To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofert kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją. Dlatego już teraz zachęcam do zanotowania terminów poszczególnych Nocy i zaplanowania udziału w odsłonach cyklu – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Znamy już terminy wszystkich tegorocznych Krakowskich Nocy:
- Noc Kin Studyjnych: 15 kwietnia
- Noc Muzeów: 19 maja
- Noc Tańca: 3 czerwca
- Noc Teatrów: 17 czerwca
- Noc Jazzu: 15 lipca
- Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
- Noc Poezji: 6 – 8 października
Wstęp na wszystkie wydarzenia, zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze jest bezpłatny lub kosztuje przysłowiową złotówkę. Każdego roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców.