Pielęgnacja drzew obejmuje także działania o charakterze ratowniczym – jest to zawsze proces wieloetapowy, poprzedzony badaniami i ekspertyzami. Czasem udaje się ocalić drzewo – ostatni przykład to wierzba w parku Krakowskim, czasem jednak nie jest to możliwe. Dla lipy drobnolistnej w parku Jordana nie można już nic zrobić, a pozostawienie jej w takim stanie stwarzałoby zagrożenie dla spacerowiczów.
Aby ratować drzewo, stawia się specjalne podpory czy wykonuje cięcia mające poprawić jego stabilność. Przykładem jest wierzba w parku Krakowskim.
Niestety w trudniejszej sytuacji znalazła się lipa drobnolistna w parku Jordana, rosnąca w bliskim sąsiedztwie mocno uczęszczanej alejki parkowej oraz nieopodal budynku Jordanówki, przy głównym wejściu do parku. Jest to miejsce, w którym najważniejsze jest bezpieczeństwo spacerowiczów, a statyka drzewa jest bardzo mocno zaburzona.
W listopadzie 2022 roku wykonana została ekspertyza dendrologiczna zintegrowaną bezinwazyjną metodą testu obciążeniowego elasto-inklino, przez specjalistę dendrologa z wieloletnim doświadczeniem. Stwierdzono wizualnie i osłuchowo wypróchnienie pnia w strefie najbardziej narażonej na złamanie, tj. do wysokości 1,5 m. Ustalono, że pień nie posiada rezerwy bezpieczeństwa na złamanie. W odziomku stwierdzono owocniki zgliszczaka pospolitego (Kretzschmaria deusta). Miejsce wypróchnienia u podstawy pnia oraz rozkład powodowany przez zgliszczaka uniemożliwiają pozostawienie drzewa nawet w postaci zweteranizowanej.
Z tych względów lipa drobnolistna w parku Jordana musi zostać usunięta, na podstawie pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz odpowiedniego zezwolenia. W najbliższym czasie w ramach nasadzenia zastępczego zostanie w tym miejscu posadzona lipa drobnolistna o obwodzie pnia 20-22 cm.