W Krakowie i Wadowicach odbyły się uroczystości upamiętniające Świętego Jana Pawła II.
#WdzięczniJP2
Z inicjatywy Archidiecezji Krakowskiej przed Oknem Papieskim odbyło się wspólne czuwanie. Całe rodziny zgromadziły się, by wspomnieć pontyfikat Świętego Jana Pawła II. O godz. 21.37 Małopolanie zastygli w milczeniu, zapalając świece. Symboliczne płomienie rozświetliły ulicę Franciszkańską 3 w Krakowie, ale i okna domów oraz mieszkań w całej Małopolsce.
– Ten drobny gest był znakiem pamięci i wdzięczności. Jesteśmy wdzięczni Świętemu Janowi Pawłowi II za to, że pomógł nam pokonać komunizm. Kochał Ojczyznę i kochał ludzi. Nauczył nas, czym jest przebaczenie. Przekazał wartości, którym zawsze był wierny. Trudno sobie wyobrazić, w którym momencie byłby nasz kraj, gdyby nie Jego wsparcie – mówi wojewoda Kmita.
Czuwanie połączone z modlitwą różańcową odbyło się pod hasłem „Wdzięczni”. W mediach społecznościowych internauci dzielili się z innymi, za co dziękują Papieżowi. Ich posty można śledzić pod hasłem #WdzięczniJP2.
Murem za Ojcem Świętym
Przed Oknem Papieskim metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił krzyż, który trafi do powstającego na krakowskim Ruczaju kościoła przy parafii Świętego Jana Pawła II.
– W Homilii podczas pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II kardynał Joseph Ratzinger mówił: „Nasz ukochany papież stoi w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”. Dzieje się to niezmiennie także dzisiaj – i to pomimo tylu niesprawiedliwych ataków przypuszczonych na Jego osobę w ostatnim czasie – mówi abp Marek Jędraszewski.
Tam, gdzie „wszystko się zaczęło”
W Wadowicach, gdzie urodził się Karol Wojtyła, odbył się koncert „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci”. Uczestniczyli w nim między innymi: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także parlamentarzyści. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne poprzedziła modlitwa, którą poprowadził metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.
– „Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów”. Mija 18 lat od tamtego wieczoru, gdy do Domu Ojca odszedł nasz Drogi i Kochany Jan Paweł II. Tamtego wieczoru modliliśmy się w świątyniach, w domach, a nawet choćby w myślach za Niego. Był dla nas niekwestionowanym wzorem, najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejach, był oparciem i nadzieją w chwilach trudnych. A kiedy odwiedzał naszą Ojczyznę, dawał nam Polakom odwagę, wzmacniał nasze serca. Skupiał oczy całego świata, dawał radość, potrafił nawiązać kontakt zarówno z wielkimi tego świata, jak i z odrzuconymi przez innych na margines życia społecznego – mówi premier Mateusz Morawiecki.
W widowisku artystycznym wzięli udział artyści z całej Polski. Odtworzono tradycyjne pieśni i piosenki religijne, m.in. „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, „Siła jest w jedności” czy „Abba, Ojcze”.
Po wspólnej modlitwie o wstawiennictwo Papieża Polaka trwało czuwanie z Ojcem Świętym, a wieczorem w Bazylice NMP wierni uczestniczyli we mszy świętej.
Małopolskich miejsc związanych z osobą papieża jest bardzo wiele. W kilku z nich – w hołdzie Janowi Pawłowi II – złożone zostały wieńce od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity: m.in. na wadowickim Rynku, na Wzgórzu Wawelskim, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach oraz przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
Foto: MUW oraz ks. Łukasz Michalczewski