W krakowskim oddziale ZUS zarejestrowano 18,1 tys. wniosków, a w Nowym Sączu – 9,8 tys. W placówkach w Chrzanowie i Tarnowie złożono odpowiednio 11 tys. i 7,5 tys. wniosków. Renta wdowia, choć nie jest nowym świadczeniem, daje możliwość połączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić kilka warunków: mieć co najmniej 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn), pozostawać zmarłym małżonkiem w związku małżeńskim do jego śmierci oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna). Ważne jest również, aby osoba ubiegająca się o świadczenie nie była obecnie w związku małżeńskim.
Wdowy i wdowcy mają możliwość wyboru między otrzymywaniem 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia, lub odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugi wybór świadczenia wzrośnie do 25%. Warto pamiętać, że łączna wysokość połączonych świadczeń nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury.
Zgodnie z przepisami, wnioski można składać do 30 czerwca, a świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca.