Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której Łukasz Maślona, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, poruszył istotne problemy dotyczące funkcjonowania samorządowej spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. (KNHP).
Wśród poruszanych tematów znalazł się brak realizacji wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz nowe informacje na temat nieprawidłowości w działalności spółki. Radny Maślona walczy o udostępnienie wszelkich posiadanych badań i diagnoz środowiska dla terenów, którymi włada ta spółka i jej podmioty zależne. – Minęły prawie 4 lata od mojego wystąpienia o udostępnienie badań środowiskowych dotyczących terenów zarządzanych przez KNHP, a mimo to wciąż nie otrzymałem żadnych materiałów, mimo dwóch wyroków sądowych – podkreślił Maślona.
Podczas konferencji przedstawiono także niepokojące sygnały dotyczące Stref Aktywności Gospodarczej, które zostały otwarte w 2021 i 2023 roku. – Spółka wskazuje jedynie na dwa pozwolenia na budowę, podczas gdy mówimy o 46 nieruchomościach, które miałyby być miejscem rozwoju gospodarczego – dodał Maślona, zwracając uwagę na problemy z infrastrukturą, które mogą zniechęcać inwestorów.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta zwrócił również uwagę na niejasne okoliczności współpracy spółki z deweloperem 7R oraz na wątpliwe powiązania rodzinne między prezesem KNHP a przedstawicielem prywatnego dewelopera. – Choć takie relacje mogą nie być zakazane prawnie, to jednak w zarządzaniu podmiotem publicznym należy przestrzegać najwyższych standardów etycznych – zaznaczył Maślona.
Spółka KNHP, działająca od 10 lat, wydała ponad 77 milionów złotych z gminnych funduszy i pozyskała 70 milionów złotych z funduszy europejskich. – Mimo tych ogromnych inwestycji, oczekujemy znacznie lepszych efektów działalności spółki – podsumował Maślona, apelując do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki o krytyczną ocenę działalności zarządu KNHP i rozważenie jego odwołania.
Odpowiedź spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. opublikowana na Facebooku:
Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. działa na podstawie i w granicach prawa. Wyrok NSA rozwiał wątpliwości czy Spółka jest podmiotem uprawnionym do udostępniania informacji o środowisku. Aktualnie czekamy na dostarczenie prawomocnego wyroku WSA w tej sprawie, który pozwoli rozpatrzyć wniosek Radnego Łukasza Maślony w oparciu o odpowiednie przepisy i w wyznaczonym czasie.
Wbrew przedstawionym przez Pana Radnego Łukasza Maślonę informacjom, fizyczne prace związane z powstaniem Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” zakończone zostały odpowiednio z końcem 2022 i 2023 roku. Proces komercjalizacji, czyli postępowania przetargowe na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości trwały od 2023 roku i zakończyły się we wrześniu 2024 roku, a ostatnią umowę podpisano 27 września 2024 r. W ten sposób wszystkie nieruchomości w SAG znalazły swoich nowych gospodarzy.
Mając na uwadze konieczność opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji administracyjnych, w tak krótkim czasie można jedynie rozpocząć proces inwestycyjny, natomiast nie jest możliwe jego zakończenie. Przedsiębiorcy w SAG mają zapewniony dostęp do szeroko rozumianych mediów i nieruchomości komunikacyjnych, z których w pełni mogą korzystać zgodnie z zasadami określonymi w umowach oraz warunkach udostępniania nieruchomości na terenie SAG. Należy przy tym podkreślić, że KNHP nie prowadzi koncesjonowanej działalności związanej z dystrybucją paliw i energii elektrycznej. Możliwość przyłączenia jest uzależniona od dostępności określonej porcji np. energii elektrycznej u danego dostawcy. Spółka może jedynie (co czyni) wspierać inwestorów w ich zamierzeniach inwestycyjnych informując o infrastrukturze, a także o podmiotach, które są właściwe w sprawach świadczenia odpowiednich usług.
Zarzuty o niewłaściwym traktowaniu dużych podmiotów gospodarczych mogą wynikać ze sztywnych zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ale przede wszystkim z zapisów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, które w przypadku dofinansowania budowy Strefy Aktywności Gospodarczej premiowały mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nakładając na dużych przedsiębiorców obowiązek zwrócenia nakładów inwestycyjnych poniesionych przez KNHP. Trudno odnieść się jednak do tak postawionych zarzutów w przypadku braku jakichkolwiek konkretów.
Firma NH Industrial Sp. z o.o. jest osobnym podmiotem i KNHP nie podsiada w niej udziałów. KNHP nie ma też żadnego związku ze wspomnianym wnioskiem o wycinkę drzew, poza faktem, że planowana inwestycja NH Industrial realizowana będzie w obszarze Centrum Logistyczno-Przemysłowego „Ruszcza”, na terenach przeznaczonych pod działalność przemysłowo-usługową.
Należy podkreślić, że KNHP nie zawierała żadnych transakcji związanych z obrotem nieruchomościami z 7R S.A., ani z żadną ze spółek z nią powiązanych.
Pan Radny Łukasz Maślona, podsumowując kwestie finansowe pominął koszty najważniejszych dotychczasowych działań:
• budowa infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu zbiornika nr 1 na Przylasku Rusieckim to 18,5 mln zł
• budowa wspomnianej Strefy Aktywności Gospodarczej to 92,2 mln zł
• dotychczasowe działania związane z powstaniem Parku Edukacyjnego „Branice”, to 1,5 mln zł przy podpisanych umowach na kolejne 3,4 mln.
Pan Radny Łukasz Maślona nie wziął także pod uwagę zasobu nieruchomości w dyspozycji KNHP, który w ciągu 10 lat funkcjonowania Spółki od 0 (zera!) w 2015 roku osiągnął na koniec grudnia 2024 roku powierzchni 208,5 ha.