Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski 31 marca wręczył Karolowi Suszczyńskiemu nominację na stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września 2023 r., z początkiem kolejnego sezonu artystycznego.
Podpisanie umowy i odebranie nominacji to formalne potwierdzenie rozpoczęcia współpracy, która obejmuje okres trzech sezonów artystycznych.
– Bardzo się cieszę, że prezydent Jacek Majchrowski, z takim zainteresowaniem i uwagą zapoznał się z moją koncepcją programowo-artystyczną dotyczącą Teatru Groteska. Odbyliśmy merytoryczną i rzeczową rozmowę o przyszłości tej instytucji. Przed teatrem teraz wiele nowych wyzwań i działań, ale z tak znakomitym zespołem aktorskim, świetnym zapleczem produkcyjnym i, mam nadzieję, zaangażowaniem wszystkich pracowników powinniśmy bez problemów i dynamicznie zacząć realizować zaproponowane przeze mnie zmiany – powiedział Karol Suszczyński.
Przypomnijmy: obradująca 1 lutego komisja konkursowa, po przesłuchaniu sześciorga kandydatów, w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów wyłoniła Karola Suszczyńskiego na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie. Wybór ten 2 lutego został zaakceptowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Celem działań nowego dyrektora Teatru Groteska – Karola Suszczyńskiego, jest realizacja szerokiego i różnorodnego repertuaru, kierowanego do widzów w kilku przedziałach wiekowych („najnaje”, dzieci młodsze, dzieci starsze, młodzież, dorośli). Dyrektor będzie kładł nacisk na wykorzystanie różnorodnych form scenicznej ekspresji – od klasycznych technik po teatr animanta, formy plastycze czy wizualne. Z jego perspektywy teatr ma odpowiadać potrzebom współczesnego życia społecznego oraz realizować model nowoczesnej instytucji kultury, która wychodzi ze swoim repertuarem poza siedzibę. Nowy dyrektor oprócz działań innowacyjnych zamierza kontynuować flagowe projekty swojego poprzednika – Adolfa Weltschka.
Aby osiągnąć zamierzone rezultaty Karol Suszczyński zaprosił do współpracy wielu znakomitych i uznanych twórców specjalizujących się zarówno w realizacjach lalkowych, jak też produkcjach dla dzieci, czy kierowanych do widza dorosłego. Ich partnerami w pracy będą nie tylko uznani i mający znakomity dorobek scenografowie, ale też różni artyści plastycy, specjalizujący się w grafice, malarstwie czy wizualnych technikach komputerowych. To samo dotyczy sfery audialnej, za którą odpowiedzialni będą zarówno wybitni kompozytorzy, jak i muzycy performerzy.
Nowy dyrektor planuje rozbudować repertuar dla dzieci młodszych do realizacji których zaprosił takich artystów jak: Małgorzata Dębska, Ulija Bilińska, Robert Drobniuch, Roksana Miner, Karolina Przystupa, Magdalena Miklasz, Bartosz Kurowski, Kata Csato, Krystian Lada.
Do realizacji spektakli dla dzieci starszych zaprosi: Agatę Biziuk, Dagmarę Żabską, Martę Guśniowską oraz Agatę Kucińską. Premierom tych spektakli towarzyszyć będą pokazy poprzedzające oraz odpowiednie lekcje i spotkania tematyczne.
Ostatniej grupie wiekowej młodzieży i dorosłym proponuje repertuar klasyczny, jak i nowe teksty dramatyczne. Na współpracę przy tych realizacjach wyrazili zgodę: Konrad Dworakowski, Jakub Roszkowski, Marcin Bartnikowski (Teatr Malabar Hotel), Paweł Aigner oraz Agata Biziuk.
Jednymi z pierwszych tytułów, które zostaną zaprezentowane na scenie Teatru Groteska po objęciu przez Suszczyńskiego stanowiska dyrektora będą:
- „Tato zdobądź dla mnie księżyc” Carle Eric, reż. Małgorzaty Dębskiej
- „Dziwny przypadek psa nocną porą”, reż. Agaty Biziuk
- „W trawie”, reż. Alicji Morawskiej – Rubczak
- „Błękitny ptak”, reż. Ulija Bilińskiej (Ukraina)
- „Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem Pana de Sade”, reż. Konrad Dworakowski.
Fot. Marek Zimakiewicz