Organizacje żydowskie apelują do miasta Krakowa. Dokument podpisało 12 organizacji i naczelny rabin Polski
Organizacje żydowskie wystosowały apel o powołanie zespołu ekspertów, którzy będą wspierać miasto i urzędników w zakresie antydyskryminacji. Powodem jest dyskusja wokół tradycyjnego przedstawienia jasełkowego w Muzeum Historii Krakowa, w którym postać Żyda ukazywana jest sposób upokarzający. Jest to kolejna – po “Żydzie na szczęście” – głośna debata o niezauważanych do tej pory w mieście praktykach powielających krzywdzące stereotypy.
– Jako organizacje żydowskie z niepokojem obserwujemy wzrost antysemityzmu oraz mowy nienawiści w debacie publicznej. Dyskurs nienawiści polaryzuje społeczeństwo i stanowi poważne zagrożenie dla demokratycznych wartości – napisali w liście do prezydenta miasta.
APEL
Szanowny Panie Prezydencie,
jako organizacje żydowskie z niepokojem obserwujemy wzrost antysemityzmu oraz mowy nienawiści w debacie publicznej. Dyskurs nienawiści polaryzuje społeczeństwo i stanowi poważne zagrożenie dla demokratycznych wartości. Dlatego też w naszej aktywności koncentrujemy się na działaniach edukacyjnych, promujących postawy otwartości i przeciwdziałających zjawiskom multiplikującym stereotypy.
Tym większą wagę miały dla nas działania podjęte przez organizacje żydowskie w Krakowie wspólnie z władzami Miasta Krakowa dotyczące zjawiska “Żyd na szczęście” oraz zdecydowane działania Urzędu Miasta Krakowa w tym zakresie.
Niestety, nadal obserwujemy wydarzenia i działania krakowskich instytucji kultury, takich jak Muzeum Krakowa, stwarzające przestrzeń dla prezentowania „Żydów w stereotypowy, negatywny sposób, a także przedstawia i uzasadnia przemoc wobec Żydów”. Mamy tu na myśli Jasełka rodziny Malików, które były częścią wystawy pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Wywołują one tym większy sprzeciw, że skierowane były do najmłodszych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Zamiast pomagać w budowaniu otwartego społeczeństwa, zaprzeczają one polityce Krakowa, której celem jest budowanie otwartej, europejskiej metropolii.
W dniu 31 marca Muzeum Miasta Krakowa zorganizowało debatę, do udziału w której zaproszono przedstawicieli i przedstawicielki różnych środowisk celem omówienia antysemityzmu w jego tradycyjnym rozumieniu. Było to dla nas ważna okazja do dialogu, jednakże stoimy na stanowisku, iż konieczne jest bardziej stanowcze przeciwdziałanie inicjatywom multiplikujacym stereotypy i uprzedzenia, szczególnie w przestrzeni instytucji miejskich. Dlatego też rekomendujemy podjęcie efektywnych działań, służących wzmocnieniu uważności i kompetencji kulturowych urzędników i urzędniczek oraz podległych im placówek w zakresie narracji inkluzywnych, przeciwdziałania promowaniu treści noszących znamiona mowy nienawiści. Proponujemy utworzenie zespołu eksperckiego, który reprezentowałby grupy mniejszościowe i wspierał instytucje miejskie w budowaniu postaw otwartości. Rekomendujemy również zaimplementowanie roboczej definicji antysemityzmu IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) jako istotnego narzędzia edukacyjnego.
Apel podpisali:
Rabin Michael Schudrich
Rabin Eliezer Gurary
AJC Central Europe
Fundacja Kultury Zbliżenia
Fundacja Urban Memory – The Urban Memory Foundation
Fundacja Zapomniane
Gmina Żydowska w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź
JCC Krakow
JCC Warszawa
Stowarzyszenie FestivALT
Stowarzyszenie HaKoach
Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi Warszawa
Fundacja Żyd Niemalowany Muzeum Wieczny Tułacz