Po niemal 40 latach przerwy na trasę linii nr 8 znów wyjechał potrójny skład wagonów typu N. Wydarzenie to miało miejsce dzięki remontowi wagonu doczepnego ND nr 512, który został zaprezentowany na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.
Wagony typu N i ND, które po raz pierwszy rozpoczęły obsługę pasażerów w 1949 roku, przez lata były nieodłącznym elementem krakowskiego transportu publicznego. Po modernizacjach w latach 60. i 70. wagony zyskały nowoczesne rozwiązania, takie jak podwójne drzwi i duże otwierane okna. Remont wagonu ND nr 512 przywrócił mu cechy charakterystyczne z ostatnich lat eksploatacji.
Wyremontowany wagon wyróżnia się także nietypowym elementem – zamontowaną na dachu skrzynią reklamową. Reklamy z wagonów tramwajowych niegdyś rozświetlały ulice polskich miast, a w tym roku będą przypominać o 150-leciu krakowskiej komunikacji.
– Dołączenie tego tramwaju doczepnego do kolekcji historycznych pojazdów MPK stworzyło wyjątkowy potrójny skład N-ek, który przez niemal 30 lat stanowił podstawowy środek transportu w Krakowie. To właśnie tym składem będą mogli podróżować mieszkańcy oraz turyści w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej – powiedział Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK w Krakowie.
Inauguracyjny przejazd potrójnego składu odbył się dziś na trasie linii nr 8 z Borku Fałęckiego do Bronowic Małych. To nieprzypadkowy wybór trasy – to właśnie tutaj wagony tego typu zakończyły swoją służbę w 1988 roku. Linia nr 8, uruchomiona w 1934 roku, ma już ponad 90-letnią historię i przez ten czas jej trasa niemal się nie zmieniała.
Przejazd N-ek na linii nr 8 to także okazja do przypomnienia o uruchomieniu tramwaju elektrycznego w Krakowie, które miało miejsce 16 marca 1901 roku, w tym samym czasie, gdy odbyła się premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
fot. MPK Kraków