Trybsz to niewielka miejscowość położona w gminie Łapsze Niżne w powiecie nowotarskim. Słynie z pięknego, drewnianego kościoła z XVI wieku. Trybsz jest również doskonałą bazą wypadową dla turystów, którzy przyjeżdżają na górskie wędrówki. A teraz powstaje tutaj jedna z bardziej spektakularnych i ciekawych inwestycji – most na rzece Białce. Zadanie jest realizowane w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg.
Nowy most powstaje w miejscu starego obiektu, który został wybudowany w latach 1912-1914.
– Stary most służył mieszkańcom przez ponad wiek. Jego konstrukcja była już bardzo wysłużona i nie nadawała się do dalszego użytkowania. Podpory przeprawy były usytuowane w korycie górskiej rzeki Białki. Drzewa i kamienie niesione przez rzekę przy podniesionych stanach mogły więc nawet grozić zerwaniem mostu. Nowy obiekt jest w pełni bezpieczny – nie ma podpór w korycie Białki. To projekt przemyślany i uwzględniający lokalne uwarunkowania. Cieszę się, że jesteśmy już prawie na finiszu. Większość zasadniczych prac została wykonana. Niebawem mają odbyć się próby obciążeniowe. Już za kilka tygodni przeprawa zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Nowy most ma szerokość 15 m, z czego 7 m zajmuje jezdnia. Poprzednia przeprawa miała jezdnię szerokości maksymalnie 4,5 m. Nowy most został wykonany w konstrukcji żelbetowej łukowej, z płytką podwieszaną na dodatkowych cięgnach o łącznej długości ponad 30 km. Długość przęsła wynosi około 90 metrów. Obok samego mostu trwają prace nad wykonaniem tzw. najazdów po obu stronach, które będą miały łączną długość 300 m.
Stary most na Białce w Trybszu to już przeszłość. Został rozebrany w marcu 2022 roku, a jego metalowe części zostały pocięte na kawałki.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg otworzył szansę na rozbudowę drogi powiatowej nr 1642K Groń – Trybsz – Niedzica wraz z nowym mostem.
– Ponad 16 mln złotych – to całkowita wartość inwestycji. Prawie 6,7 mln zł to rządowe środki, którymi to zadanie zostało wsparte. Tak działa Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Ten most jest ważny dla całego Spiszu – mówi wojewoda Kmita.
„Zakopianka”
Wojewoda Łukasz Kmita zapoznał się również ze stanem budowy drogi krajowej nr 47 Rabka-Zdrój – Zakopane na odcinku Rdzawka-Nowy Targ.
– Ten ponad 16-kilometrowy odcinek popularnej „zakopianki” rośnie w oczach. Mam nadzieję, że już za rok będziemy mogli cieszyć się z korzystania z tej strategicznie ważnej dla Małopolski inwestycji, na którą czekają mieszkańcy naszego województwa oraz turyści, tak chętnie odwiedzający Podhale – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Projektowana droga przebiega w nowym śladzie, zaplanowano 4 bezkolizyjne węzły drogowe, 22 obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, estakady), przebudowane będą drogi lokalne, drogi dojazdowe i poprzeczne, umożliwiające połączenie z istniejącą siecią dróg lokalnych. W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem, na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu dla wszystkich osób wyjeżdżających z różnych regionów kraju na Podhale i pod Tatry.
za: muw.pl