Minister infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił na briefingu prasowym na MOP-ie Widoma, że w ramach nowego systemu wsparcia dla kierowców samochodów ciężarowych, na każdym Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) w Polsce powstaną rampy do odśnieżania.
Rampy do odśnieżania – klucz do bezpieczeństwa na drogach
Zimowe warunki na drogach stanowią poważne wyzwanie, szczególnie dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy muszą regularnie usuwać śnieg i lód z naczep. Minister Klimczak podkreślił, że celem budowy ramp, które obecnie są instalowane m.in. na MOP Widoma przy trasie S7, jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. – Usuwanie śniegu staje się łatwiejsze, co pomoże zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, w których nagromadzony śnieg może spaść na inne pojazdy – powiedział minister.
Plany i inwestycje w infrastrukturę
Do tej pory na polskich MOP-ach powstało 13 ramp do odśnieżania, a w ciągu najbliższych miesięcy planowane jest zbudowanie kolejnych 50, głównie w południowej i wschodniej Polsce. Programy inwestycyjne na budowę 17 następnych ramp zostały już podpisane, a kwota przeznaczona na ten cel wynosi około 5,6 mln zł. W sumie do 2026 roku w Polsce ma funkcjonować ponad 70 ramp, wyposażonych w infrastrukturę do efektywnego odśnieżania.
Bezpieczeństwo na drogach priorytetem GDDKiA
GDDKiA, odpowiedzialna za utrzymanie blisko 18 300 km dróg krajowych, zapewnia, że bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg jest głównym celem ich działań. – Jesteśmy zobowiązani do zapewnienia jak najlepszych warunków do podróży, a rampy do odśnieżania to tylko jedno z wielu działań, które podejmujemy – dodał minister Klimczak.
Małopolska, z ponad 100 km autostrad i 70 km dróg ekspresowych, jest jednym z regionów, gdzie nowe udogodnienia będą szczególnie istotne.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury