Targi Polskich Win i Winnic to 3-dniowe wydarzenie poświęcone wyłącznie polskiemu winiarstwu, na którym producenci win i cydrów, a także dostawcy technologii i sprzętów winiarskich prezentują swoje produkty i rozwiązania. Całości towarzyszą komentowane degustacje, prelekcje i warsztaty.
W tegorocznej edycji Targów wzięło udział 70 winnic z 9 winiarskich regionów Polski, w tym kilkunastu wystawców z Małopolski: Małopolska Organizacja Turystyczna, Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Gospodarstwo Ekologiczne B i J Bobak, Kunagone, Riset Polska, U Mądrego, Piwnice Antoniego, Winnica Bogu-Miła, Winnica Chodorowa, Winnica Dąbrówka, Winnica Gródek, Winnica Na Dziole, Winnica Novi oraz Wpw Vinaspora / Winnica Wieliczka.
Nagrodę w Konkursie Win Polskich 2023 – tytuł Championa za wino czerwone wytrawne Monarcha 2021 oraz kontrakt na zakup wina – odebrała winnica „Piwnice Antoniego” z Woli Lubeckiej. Ponadto białe wina Brzask 2021 oraz Nestor 2021 pochodzące z tej winnicy zostały nagrodzone srebrnymi medalami.
Małopolska jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Uprawie winorośli sprzyja urozmaicona rzeźba terenu, dużo dobrze nasłonecznionych stoków, łagodny klimat i stosunkowo długi okres wegetacji. A wraz z rozwojem winiarstwa w Małopolsce prężnie rozwija się oferta enoturystyczna, która do niedawna kojarzyła się głównie z winiarskimi regionami Południowej i Zachodniej Europy – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.
Szacuje się, że w Małopolsce działa około 150 winnic, z których ponad 90 prowadzi działalność komercyjną. To winnice o różnym areale i różnych możliwościach produkcyjnych. Począwszy od stosunkowo niewielkich rodzinnych inicjatyw, przez winnice uniwersyteckie (jak Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego), biodynamiczne uprawy (jak w winnicy Wieliczka), po duże przedsięwzięcia jak winnica Srebrna Góra (jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca 26 hektarów).
W sposób szczególny zapraszam do podróżowania Małopolskim Szlakiem Winnym, który skupia 55 winnic położonych w okolicach Krakowa, w małopolskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w okolicach Tarnowa, w Dolinie Dunajca, czy w okolicach Nowego Sącza, a każda z nich oferuje inne, niezwykle ciekawe i angażujące atrakcje dla swoich gości. Corocznie organizowane są, przy wsparciu samorządu województwa, Dni Otwarte Winnic, które cieszą się wielką popularnością
– mówi Iwona Gibas z zarządu województwa
Kultura winiarska w naszym regionie nie jest niczym nowym, ma swoje korzenie przed wiekami. Najstarsze na naszych ziemiach znaleziska świadczące o imporcie wina już w czasach rzymskich pochodzą z Krakowa, a pierwsze po tej stronie Karpat ślady uprawy winorośli, datowane są na połowę X wieku. W średniowieczu uprawa winnic w wielu częściach Małopolski nie była niczym nadzwyczajnym – jednym z głównych ośrodków winiarstwa było wtedy Opactwo Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu, gdzie tradycje uprawy winorośli trwały nieprzerwanie od XI do końca XVIII wieku.