Jako PFR Nieruchomości S.A. oferujemy mieszkania na wynajem finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Umowy, które oferujemy najemcom są korzystne w stosunku do lokalnego rynku nieruchomości, a warunki wynajmu mieszkań transparentne i konkurencyjne w ramach obowiązujących przepisów i cen rynkowych. Poniżej szczegółowe informacje na temat najważniejszych kwestii związanych z funduszem.
Osiedle przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej w Krakowie zostało udostępnione do najmu w sierpniu 2022 roku. Już na etapie naboru do mieszkań, czyli wiosną 2021 roku, wnioskujący byli informowani o wysokości czynszu najmu na wskazanym osiedlu. Do publicznej wiadomości – na stronie internetowej krakowskiej inwestycji oraz w materiałach prasowych – została podana średnia stawka wynosząca wówczas 28,85 zł/mkw. Była to stawka obowiązująca w momencie zawierania umowy najmu instytucjonalnego i przez cały 2022 rok.
Należy podkreślić, że wszystkie osoby, które zdecydowały się na zawarcie umów najmu miały możliwość zapoznania się z ich treścią. Umowy, które zawieramy z naszymi najemcami informują o kwocie miesięcznego czynszu oraz o pozostałych należnościach – opłacie eksploatacyjnej czy zaliczkach związanych ze zużyciem mediów.
W umowach najmu instytucjonalnego znajdują się także zapisy dotyczące waloryzacji stawki czynszu. Waloryzacja następuje zgodnie ze średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku opublikowanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem prezesa GUS z 13 stycznia 2023 wskaźnik ten wyniósł 14,4%. W związku z tym średnia stawka czynszu najmu w Krakowie wynosi obecnie 33 zł/mkw. Oznacza to, że po waloryzacji czynsz najmu za 50 mkw. wynosi 1650 zł. Jest to różnica 207 złotych względem 2022 roku. Analiza ofert występujących na krakowskim rynku najmu pokazuje, że średni czynsz w tym rejonie wynosi około 46 zł/mkw. Oznacza to, że oferowana przez nas stawka jest około 30 % niższa.
Należy pamiętać, że w lutym br. Polski Fundusz Rozwoju i PFR Nieruchomości S.A. ogłosili zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie w Krakowie skali dwóch lat ponad 5,5 tysiąca złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Szczegółowe informacje na temat procedury zwrotu będą przekazywane najemcom w marcu br.
Najemcy inwestycji w Krakowie, przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej będą mogli zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Informacje dotyczące warunków, na których będą one oferowane oraz terminu, w którym zostaną uruchomione będą udostępnione po zakończeniu procesu inwestycyjnego, czyli po pełnym rozliczeniu kosztów poniesionych w związku z realizacją projektu oraz po wydzieleniu Ksiąg Wieczystych dla poszczególnych lokali.
Zalewanie niektórych terenów Krakowa jest problemem, który dotyczy całego obszaru os. Kliny. Jednym z zaproponowanych rozwiązań było podjęcie przez Radę Miasta Krakowa UCHWAŁY NR LXVIII/1958/21 z dnia 6 października 2021 r. w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przeanalizowania i ewentualnie wskazania obszaru, na którym będzie można zlokalizować suchy zbiornik retencyjny wraz z systemem odwodnienia dla os. Kliny. Nie posiadamy informacji dotyczących realizacji tego zadania.
Zleciliśmy ekspertyzy, w wyniku których został wdrożony szereg działań naprawczych. Dodatkowo zatrudniliśmy firmę, która przygotowała opracowanie wskazujące na potrzebę wykonania zbiorników retencyjnych.
Osiedle przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej jako inwestycja nowa, jest objęte 5-letnią gwarancją i rękojmią generalnego wykonawcy. Podobnie jak w inwestycjach deweloperskich w początkowym okresie użytkowania pojawiają się usterki gwarancyjne, głównie w zakresie: spękania ścian, regulacji stolarki, jakości prac wykończeniowych i montażowych. Są to typowe usterki dla nowych budynków. W tym okresie usuwanie usterek spoczywa na firmie zewnętrznej, która wybudowała osiedle. Wszystkie zgłoszenia najemców są – za pośrednictwem zarządcy nieruchomości – niezwłocznie przekazywane do generalnego wykonawcy, z żądaniem usunięcia usterki. Generalny wykonawca usuwa usterki po dokonaniu wcześniejszej weryfikacji zasadności zgłoszenia. W dniach 8 – 9 lutego br. zespół techniczny złożony z pracowników PFR Nieruchomości dokonał przeglądu lokali, w których zgłoszono usterki. Wyjaśniamy już wszystkie indywidualne sprawy i problemy, które sygnalizują nam najemcy i jesteśmy pewni, że uda nam się je wspólnie rozwiązać w ciągu najbliższych tygodni.
W przypadku jakikolwiek pytań do dyspozycji najemców jest administrator, który odpowiada mi.in. za kwestie techniczne czy utrzymanie czystości na osiedlu. W pozostałych zakresach do dyspozycji najemców jest portal najemcy, infolinia dotycząca rozliczeń oraz infolinia MDR.
Dzięki Funduszowi Mieszkań dla Rozwoju dziesiątki tysięcy Polaków zyskało dostęp do stabilnej i bezpiecznej możliwości najmu nowych mieszkań o wysokim standardzie. Program poszerzył polski rynek o mieszkania na wynajem, które stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.
Fot. Filip Radwański/Krakow.pl