W lutym w Krakowie urodziły się dwie pierwsze dziewczynki, których rodzice skorzystali z dofinansowania w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.
W 2022 r. przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie uzyskano 88 ciąż.
– Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że powinien być kontynuowany, bo przynosi spełnienie marzeń dla rodziców – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas briefingu dla dziennikarzy z udziałem rodziców nowo narodzonej dziewczynki – Wiktorii.
Kolejnych narodzin możemy spodziewać się już w tym miesiącu. W 2023 r. Kraków przeznaczy na ten cel 1,8 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie co najmniej 360 procedur zapłodnienia.
Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Konieczne było także spełnienie określonych ustawą o leczeniu niepłodności warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para zakwalifikowana do tego programu miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.
Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, a liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru. Wtedy też wpłynęły aż 243 wnioski.
W 2022 r. samorząd przeznaczył 1 mln zł na ten cel, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom.
Jak już informowaliśmy, decyzję o przedłużeniu programu podjęła Rada Miasta Krakowa we wrześniu 2022 r., a 2 marca br. Prezydent Miasta Krakowa ogłosił konkurs ofert na jego realizację na ten rok.