11 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zabawy, dzień, który przypomina nam o fundamentalnym prawie każdego dziecka do zabawy, niezależnie od okoliczności. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ten dzień ma na celu podkreślenie znaczenia zabawy dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. W Polsce, gdzie każdego roku hospitalizowanych jest ponad milion dzieci, zabawa staje się kluczowym elementem wspierającym proces leczenia i rehabilitacji. Regularnie kilka razy w tygodniu klowni medyczni Czerwonych Nosków przynoszą uśmiech dzieciom na blokach operacyjnych m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Zabawa jako terapia
Fundacja Czerwone Noski od 12 lat dostarcza dzieciom w szpitalach nieocenione wsparcie emocjonalne poprzez zabawę. Ich profesjonalni klowni medyczni towarzyszą najmłodszym pacjentom nawet na blokach operacyjnych, przynosząc uśmiech na ich twarze i zmniejszając stres związany z leczeniem. Dzięki sztuce klownowej oraz kreatywnej zabawie, dzieci mogą poczuć się bezpieczniej i spokojniej w trudnych chwilach.
Moc śmiechu i zabawy
Naukowe badania potwierdzają, że śmiech i zabawa mają realne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego – obniżają poziom stresu, wzmacniają odporność i poprawiają samopoczucie. Fundacja Czerwone Noski nie tylko wspiera dzieci, ale również ich rodziców i personel medyczny, tworząc atmosferę sprzyjającą procesowi leczenia.
Towarzyszymy dzieciom przed oraz w trakcie badania rezonansem magnetycznym – mówi Michał Brańka, klown medyczny Czerwonych Nosków. Nasze działania dostosowujemy do wieku, kondycji psycho-fizycznej i samopoczucia każdego dziecka, jednocześnie cały czas ściśle współpracujemy z personelem medycznym. Ostatnio na rezonansie magnetycznym usłyszałem od lekarza, że premedykacja (środki znieczulające) nie jest potrzebna, bo zrobiły ją Czerwone Noski. To jest realna korzyść jaką przynosimy dzieciom – dodaje.
Wesprzyj Czerwone Noski
Każdy z nas może wesprzeć działalność Fundacji, przekazując darowiznę na stronie www.czerwonenoski.pl lub na profilu Fundacji na Facebooku. Dzięki wsparciu, klowni medyczni mogą dalej przynosić uśmiech i ulgę dzieciom w trudnych chwilach.