Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wydał decyzje, które pozwalają na rozpoczęcie budowy parkingu P+R na Górce Narodowej wraz z terminalem autobusowym i pętlą dla szybkiego tramwaju. To otwiera drogę do prac na końcówce inwestycji.
Przypomnijmy, że z uwagi na brak możliwości budowy parkingu P+R na pierwotnie planowanych na ten cel działkach, Zarząd Inwestycji Miejskich zlecił przeprojektowanie pętli końcowej linii tramwajowej do Górki Narodowej. Chodziło o umożliwienie dokończenia trasy szybkiego tramwaju przy jednoczesnym zabezpieczeniu miejsc postojowych w systemie „parkuj i jedź”. Zaprojektowany został parking dwupoziomowy, pod którym ma działać terminal autobusowy i pętla tramwaju. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia integrację poszczególnych środków transportu. Dwupoziomowy parking to dwa razy więcej miejsc postojowych niż pierwotnie planowano. Obiekt zlokalizowany zaraz przy granicy Krakowa na Górce Narodowej zapewni parkowanie w systemie P+R dla ok. 470 pojazdów. Powstanie kilkanaście miejsc dla niepełnosprawnych. Na parkingu będą działać punkty do ładowania pojazdów elektrycznych.
Aby można było zrealizować inwestycje z taką zmianą, konieczne było uzyskanie decyzji administracyjnych zezwalających na zamienne rozwiązanie projektowe. Jesienią zeszłego roku wydana została decyzja środowiskowa dotycząca tego zakresu, a niedawno Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wydał decyzje zezwalające na realizacje, które stały się ostateczne. To otwiera drogę do rozpoczęcie budowy parkingu P+R na Górce Narodowej wraz z terminalem autobusowym i pętlą dla szybkiego tramwaju.
Budowa końcowego fragmentu zadania rozpocznie się zaraz po zakończeniu procesu remediacji terenu, na którym ma stanąć obiekt. A ta, ma się zakończyć w połowie marca. Już obecnie ten element inwestycji zaawansowany jest na poziomie ponad 90 proc. Warto wiedzieć, że wykonawca nie tylko unieszkodliwia niebezpieczne substancje metodą in situ, ale też wzmacnia grunt pod budowę pętli, terminala i parkingu.
Zgodnie z planem, budowa fragmentu końcowego linii tramwajowej do Górki Narodowej ma się zakończyć w połowie tego roku. Tak szybkie tempo realizacji będzie możliwe dzięki zastosowaniu modułowego systemu budowy parkingu.
Linia tramwajowa KST Krowodrza Górka – Górka Narodowa będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe i aż 7 obiektów inżynierskich, które pozwolą na sprawne przemieszczanie się tramwajów na północ miasta. W ramach inwestycji powstaje nowy układ drogowy głównie o charakterze osiedlowym.
Budowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju to także 6,3 km ścieżek rowerów i ciągów pieszo-rowerowych, ekrany akustyczne tam gdzie jest to konieczne dla zapewnienia komfortu mieszkańców. Krakowski Szybki Tramwaj na Górkę Narodową to szereg rozwiązań proekologicznych. Ponad 60 proc. torowiska będzie zielona.
Miasto chce też zaproponować transport szynowy mieszkańcom gmin ościennych – stąd budowa aż trzech parkingów P+R dla ok. 670 pojazdów.
Szacuje się, że dzięki nowej linii tramwajowej do śródmieścia dojedziemy w ok. 20 minut.